بلاگ

بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی از چه سنی شروع می شود؟

kids

بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی چالش بزرگی برای همه ایجاد کرده است. برای اکثر قریب به اتفاق زبان آموزان این سوال پیش می‌آید که بهتر است از چه سنی برای آموزش از صفر زبان انگلیسی شروع کنیم؟ یا بهترین سن برای ثبت نام کلاس زبان چه سنی است؟

همه ما می‌دانیم یادگیری و آموزش زبان در کودکی به مراتب راحتتر و سریعتر انجام می‌گیرد. اما به راستی بهترین زمان یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان چه سنی است؟ آموزش زبان دوم از کودکی چه فوایدی دارد؟ و آیا کلاس زبان برای کودکان مفید است؟

این موضوع که اموزش زبان انگلیسی از چه سنی مناسب است همواره دغدغه والدین بوده و هست. حتما شما هم شنیده‌اید که اغلب کارشناسان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی در سن کودکی است. در تحقیقاتی موشکافانه، اینطور گزارش شده است که سن 6 الی 7 سالگی اوج یادگیری و دستیابی به مهارت‌های زبانی برای کودکان است.

اما مسئله مهم این است که معمولا کودکان انگیزه و علاقه‌ای برای اینکار ندارند و این علاقه بتدریج از نوجوانی و در برخی افراد در جوانی شکل می‌گیرد. بهتر است بدانید هر چه سن زیادتر می‌شود، مهارت یادگیری زبان دوم به اندازه تسلطی که بر زبان مادری داریم، نخواهد بود و قدرت یادگیری کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌شود.

نتایج تحقیقی دیگری که در دانشگاه MIT آمریکا انجام شد، نشان می‌دهد که افراد یک دوره مشخصی دارند که توانایی بالایی از درک مهارت‌های جدیدی مثل یادگیری زبان در آنها وجود دارد. بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی در این تحقیق قبل از 10 سالگی عنوان شده است.

به بیانی دیگر زیر 10 سال به مراتب یادگیری آسانتر بوده، اطلاعات جدید بیشتر در ذهن افراد می‌ماند و وفق شدن با آن نیز راحتتر خواهد بود. با این وجود بهترین زمان آموزش زبان انگلیسی به کودکان بحثی است که نیاز به بررسی های بیشتری دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

تحقیقات صورت گرفته در مورد سن مناسب برای یادگیری زبان

در یک مطالعه تخصصی برای کشف بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی، جامعه آماری 670 هزار نفری از افرادی با ملیت‌های مختلف و در سن‌های متفاوت مورد ارزیابی دانشمندان قرار گرفتند. در این بررسی مهارت یادگیری زبان انگلیسی از لحاظ گرامر دستوری صورت گرفت.

در این آزمایش، ابتدا آزمون گرامری از افراد گرفته شد و در این آزمون از افراد شرکت کننده خواسته شده بود که سن شروع آموزش زبان انگلیسی و همچنین مدت زمانی که آموزش دیده اند را وارد کنند. در این بین، حدود 246 هزار نفر از کل افراد اظهار داشتند که در محیطی انگلیسی زبان بزرگ شده‌اند.

از طرفی بقیه افراد حاضر در این تست نیز، اعلام کرده بودند که دو زبانه یا چند زبانه بوده اند. قاعدتا برای بالا بردن دقت اینکه بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی چه سنی است، افرادی که زبان مادری آنها انگلیسی بود از آزمون حذف شدند.

از لحاظ سنی نیز آمار نشان داد که اکثر افراد جوانان 20 تا 30 ساله بودند و کمترین سن فرد شرکت کننده در آزمون 10 سال و بالاترین سن نیز 70 سال بود.

با بررسی این آمار محققان به این نتیجه رسیدند که بهترین سن یادگیری زبان انگلیسی قبل از 10 سالگی است اما افرادی هم که در دوره نوجوانی به یادگیری زبان انگلیسی پرداختند از نتایج خوبی برخوردار بودند به طوری که در نتایج این تحقیق توصیه شده است اگر می‌خواهید به تسلط خوبی مانند زبان مادری برسید، حتما قبل از 18 سالگی شروع به فراگیری زبان جدید کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *